6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 3 Testi Çöz Hikaye Unsurları what are the side effects of phenergan phenergan pediatric dosing promethazine is it like phenergan ach and provigil phenergan and topimax clintin provigil

testicoz.org

Test Çöz , Online Soru Çöz , İnteraktif Testler


testicoz.org > 6. Sınıf Testleri > 6. Sınıf Türkçe Testleri > 6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 3 Testi Çöz

6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam-3 Test 12
Başla
Tebrikler - 6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam-3 Test 12 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%% face-paylas twitter-paylas
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
11Son
Geri dön

6.Sınıf Tükçe parçada anlam 3 testi çöz, 6.sınıf Türkçe parçada anlam  (Anlatıcı-hikaye  Unsurları-Düşünceyi Geliştirme Yolları) testi çöz

6. Sınıf Türkçe Parçada Anlam 3 Testi İçeriği Test Hakkında Kısa Bilgi

Türkçe dersi içinde yer alan parçada anlam konusu epey içeriği geniş olan bir konudur. Daha önceki parçada anlam 2 testinde paragrafta yer alan giriş gelişme ve sonuç cümleleri hakkında sorularla, sıralı cümleler oluşturma hakkındaki sorularla karşılaşmıştık. Parçada anlam 3 testinde ise anlatıcı hikaye unsurları ve düşünceyi geliştirme yolları hakkında sorular yer almaktadır.

6.sınıf Türkçe parçada anlam 3 testinde “Aşağıdaki hikaye unsurlarından hangisine yer verilmemiştir?” tarzında sorular karşımıza çıkacaktır. Hikaye unsurları karşımıza yer, şahıs, olay ve zaman olarak çıkacaktır.

Yer olayın ya da hikayenin geçtiği yeri bize bildirir. Örneğin; ” Yavaş yavaş merdivenlerden çıkarken ne kadar yorgun olduğunu hissetti.Eve ulaştığında ayakkabısını bile çıkarmadan içeri girdi. Gözleri kapanmak üzereydi. Sonunda kendini bir kanepeye uzanmış bir halde buldu. Derin bir uykuya daldı. Uykuda gördüğü rüyanın derinliklerine daldı…” parçada hikaye bir evde geçmektedir. Bu nedenle bu parça soru olarak verilmiş olsaydı hikaye unsurları arasında “yer” var diyebilirdik.

Şahıs, olayın ya da hikayenin içinde yer alan karakterleri bize bildirir. Örneğin; ” Bu sabah Ali Bey erkenden dükkanı açmıştı. Ayşe Hanım da çocuklarına güzel bir sabah kahvaltısı hazırlamanın derdindeydi. Evin en küçük kızı olan Nihal’i Ali Bey’in dükkanından yiyecek bir şeyler alması için uyandırmayı düşündü. Odasına vardığında kızının çoktan uyanmış annesine gülümsemekte olduğunu gördü.” Parçada hikaye unsurlarından “şahıs” yer almaktadır. Parça içinde “Alı Bey, Ayşe Hanım ve küçük kızı Nihal’den söz edilmektedir.

Zaman unsuru hikayenin hangi zamanda geçtiğini bize bildirmektedir. Örneğin; ” Saat 8 gibiydi. Kardeşi Selin’in sevinç çığlıklarıyla uyandı. Neler olduğunu anlamak için hemen kardeşinin yanına doğru yöneldi. Kardeşi heyecanla pencereden bakmasını söyledi. Bir de ne görsün! Dışarıda kar yağıyordu. Şimdi kardeşinin sevincini anlamıştı. Birkaç saate yerlerde kar birikecek ve birlikte kardan adam yapacaklardı. ” Parçada zaman unsuru yer almaktadır. Zaman olarak “saat 8” belirtilmiştir.

6.sınıf Türkçe parçada anlam 3 testi 13 sorudan oluşmaktadır. Testin bitiminde sonuçları al butonuna tıklayarak puanınızı ve doğru yanlış cevaplarınızı görebilirsiniz. Takıldığınız sorularda ya da konularda bizlere ulaşmak için yorum yap kısmından yazabilirsiniz.

Başarılar dilerim.

Güncelleme: 18 Kasım 2016 — 03:24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Test Çöz | Online Test Çöz | İnteraktif Testler | 2018 testicoz.org | Hakkımızda | İletişim | Site Haritası | Gizlilik Politikası | Kaynakça | Yasal Uyarı | RSS | Reklam
Secured By miniOrange