6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 2 Testi Çöz (Giriş Gelişme Sonuç Cümleleri) does b6 nd unisom work for nausea even when noy pregnant what are side effects of phenergan meth withdrawl and phenergan unisom makes me sleep too long

testicoz.org

Test Çöz , Online Soru Çöz , İnteraktif Testler


testicoz.org > 6. Sınıf Testleri > 6. Sınıf Türkçe Testleri > 6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 2 Testi Çöz

6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 2 Test Çöz
Başla
Tebrikler - 6.Sınıf Türkçe Parçada Anlam 2 Test Çöz adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%% face-paylas twitter-paylas
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
Son
Geri dön

6. Sınıf Türkçe parçada anlam 2 (parça oluşturma – metin tamamlama – giriş-gelişme-sonuç) testi çöz

6.sınıf Türkçe testi çöz,6.sınıf Türkçe parçada anlam testi çöz

6.sınıf Türkçe parçada anlam 2 testinde neler var?

          Parçada anlam 2 testinde karşımıza çıkabilecek soruları ve soruları nasıl çözmemiz gerektiğini değerlendirelim;

         Karşımıza ”Hangisi bir paragrafın giriş cümlesi olabilir?” tarzında sorular gelmektedir. Bu tarz sorularda giriş cümlesinde cümle, ‘ancak, ama, lakin, oysa ki, öyle ki, eminim ki, aslında, diyeceğim o ki’ gibi kelimelerle başlamaz. Çünkü; bu kelimeler mutlaka daha önce kurulmuş bir cümlenin devamı olarak nitelendirilir. Örneğin; ”Seni çok seviyorum ama kalbim çok kırıldı.” Bu örnekte olduğu gibi ‘ama’ kelimesi sevgiden sonra gelen olumsuz bir durumu, kalp kırıklığını ifade etmek için, ‘seni çok seviyorum’ cümlesinden sonra kullanılmıştır. Bu nedenle yukarıda belirtmiş olduğumuz kelimeler bir paragrafın giriş cümlesi olamazlar. Soruları çözerken bu kelimelerle başlayan cümlelere dikkat edilmelidir.

          Paragrafın giriş cümlesinin sorulduğu sorularda cümleleri dikkatli okuyarak hangisinin giriş cümlesi olabileceğini kavramak mümkündür.

          Paragraf sorularında karşımıza çıkan bir diğer soru çeşidi de ‘ Numaralandırılmış cümlelerle anlamlı bir metin oluşturulmak istenirse hangisi 2. cümle olur ya da hangisi sondan 3.cümle olur?’ gibi sorulan sorulardır. Bu tarz sorularda cümleleri çok dikkatli okumak ve olayların birbiri ardına gelecek şekilde sıralamamız çok önemlidir. İlk etapta bu tarz sorularda paragrafın giriş ve sonuç cümlelerini bulmak aradaki gelişme cümlelerini de daha kolay bir şekilde bulmamıza yardımcı olur.

           Paragraf sorularında karşımıza çıkan diğer bir soru türü de paragrafın giriş, gelişme ve sonuç cümlelerinin sorulduğu sorulardır. Giriş cümleleri konuya giriş aşamasında olayları tanıtan, kişileri tanıtan ya da betimleyen, konuya ilk girişin yapıldığı cümlelerdir. Sonuç cümleleri olayların ya da durumların bir sonuca bağlandığı ya da bir çözüme kavuşturulduğu cümlelerdir. Gelişme cümlesinde ise olaylar gerçekleşir, durumlar bildirilir. Bu sorularda yine ilk etapta giriş ve sonuç cümlelerini bulmak gelişme bölümünü bulmamızda kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca her zaman olmasa da bazen sonuç cümleleri ‘sonuç olarak, kısaca, en sonunda ‘ gibi kelimelerle başlayarak bize ipucu verebilmektedir.

6.Sınıf Türkçe parçada anlam 2 testi

  1. Bu test 10 sorudan oluşmaktadır.
  2. Parçada anlam konusunda giriş gelişme ve sonuç bölümlerinin bilinmesini gerektiren sorular içerir.
  3. Cümleleri doğru sıralayarak parçada anlam bütünlüğünün sağlanmasını sorgulayan soruları içerir.
  4. Her soru 10 puandır. Testin sonunda sonuçları gör butonuna tıklayarak doğru yanlış cevaplarınızı ve puanınızı görebilirsiniz.
  5. Takıldığınız sorularda bizlere yorum yap butonundan yazarak ulaşabilirsiniz.
  6. Diğer 6.Sınıf Türkçe testlerini çözmek için buraya tıklayınız.

Başarılar dilerim.

Güncelleme: 18 Kasım 2016 — 03:24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Test Çöz | Online Test Çöz | İnteraktif Testler | 2018 testicoz.org | Hakkımızda | İletişim | Site Haritası | Gizlilik Politikası | Kaynakça | Yasal Uyarı | RSS | Reklam
Secured By miniOrange