6.Sınıf Türkçe Cümlede Anlam 2 Testi Çöz unisom minis reviews unisom pam phenergan side effects dystonia what does sari desyrel medicine stand provigil and adhd

testicoz.org

Test Çöz , Online Soru Çöz , İnteraktif Testler


testicoz.org > 6. Sınıf Testleri > 6. Sınıf Türkçe Testleri > 6.Sınıf Türkçe Cümlede Anlam-2 Test Çöz

6.Sınıf Türkçe Cümlede Anlam-2 Test 7
Başla
Tebrikler - 6.Sınıf Türkçe Cümlede Anlam-2 Test 7 adlı sınavı başarıyla tamamladınız.
Doğru Sayısı: %%SCORE%%
Yanlış Sayısı: %%WRONG_ANSWERS%%
Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%
Puan:%%PERCENTAGE%%
Öğretmen görüşü: %%RATING%%
face-paylas twitter-paylas
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

6.Sınıf Türkçe cümlede anlam testi çöz 6.sınıf Türkçe cümlede anlam 2 testi çöz

ŞUNLARI HATIRLAYALIM

6.Sınıf dersleri içinde yer alan Türkçe dersi ve konuları yalnızca 6.sınıfta değil aynı zamanda bütün sınıflarda görülecek olan dersler arasında yer alır. Okul hayatı boyunca ve sınavlarda kpss, ales gibi ilerleyen yıllarda karşımıza çıkacak sınavlarda da Türkçe dersi önemli bir yer tutmaktadır. Bunun dışında ana dili ve kurallarını bilmek de hayatımız boyunca önem gerektiren hususlardan biridir. Sözcükte anlam konusunda bir sözcüğün anlam bakımından incelenmesi söz konusuydu. Sözcükte anlamda gerçek anlam, mecaz anlam, terim anlam, yan anlam, sesteş sözcükler, zıt anlamlı sözcükler, eş anlamlı sözcükler gibi kavramlar, benzetme, mecaz-ı mürsel gibi söz oyunları, atasözleri, deyimler ve iki sözcüğün bir araya getirilmesiyle oluşturulan ikilemeler gibi kavramlar yer almaktaydı. Ancak bir sözcük tek başına bir anlam ifade edip, cümle içinde kullanıldığında farklı anlamlara gelmektedir. Ağır kelimesi tek başına bir cismin kütlesini ya da bir kimsenin kilo olarak ağırlığını ifade etmekte iken ”Söylediği sözler onun çok ağırına gitti.” cümlesinde kullanılan ağır kelimesi incitti, kırıcı oldu, gururuna dokundu gibi anlamlar ifade etmektedir.

Görüldüğü gibi cümlede anlam konusunda da cümle içinde bir kelime farklı anlamlara gelebilmektedir. Cümlede anlam konusunda cümlede neden sonuç ilişkileri ve amaç sonuç ilişkileri de ön planda yer almaktadır. Neden sonuç ilişkisine örnek verecek olursak; ” Saatlerce seni bekledim, gelmediğin için çok sinirlendim.” cümlesinde kişinin sinirlenmesinin sebebi karşısındaki kişinin gelmemiş olmasıdır. Burada ‘için’ kelimesi neden sonuç ilişkisi olan cümlede püf nokta olarak kullanılmıştır. Neden sinirlendin? diye soracak olsaydık alacağımız cevap ‘gelmediğin için’ olurdu. Amaç sonuç ilişkisine örnek verecek olursak ‘ Sınavlarda başarılı olabilmek için sabahlara kadar çalışıyordu.’ cümlesinde ders çalışmasındaki amaç nedir ya da ne amaçla ders çalışıyor diye sorsaydık cevabımız sınavlarda başarılı olabilmek amacıyla olurdu.

6.SINIF CÜMLEDE ANLAM 2 TESTİ

  1. Cümlede anlam 2 testinde neden sonuç ve amaç sonuç ilişkisi ile ilgili sorular yer almaktadır. Neden sonuç ilişkili olan cümlelerde olan bir durumun nedeni ve sonucuyla birlikte verilmesidir. amaç sonuç ilişkili cümlelerde ise bir amaç ve sonucu ön plana çıkmaktadır.
  2. Test 12 sorudan oluşmaktadır. Test sonunda sonuçları gör butonuna tıklayarak doğru yanlış cevaplarınızı da görebilirsiniz.

Başarılar dilerim.

Güncelleme: 18 Kasım 2016 — 03:22

3 yorum

Yorum Yap
  1. Yine 2 yanlış…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Test Çöz | Online Test Çöz | İnteraktif Testler | 2018 testicoz.org | Hakkımızda | İletişim | Site Haritası | Gizlilik Politikası | Kaynakça | Yasal Uyarı | RSS | Reklam
Secured By miniOrange