Kalabalık Yönetimi ve Kişi Koruma | Özel Güvenlik Ders Notları

testicoz.org

Test Çöz , Online Soru Çöz , İnteraktif Testler


testicoz.org > Genel > Kalabalık Yönetimi ve Kişi Koruma

Kalabalık Yönetimi ve Kişi Koruma

Ders
Test
: Kalabalık Yönetimi ve Kişi Koruma

Kalabalık Yönetimi ve Kişi Koruma
Soru 1
Açık alanlardaki toplantı ve gösteri yürüyüşleri en erken, GÜNEŞİN DOĞUŞUNDA BAŞLAYIP en geç GÜNEŞİN BATIŞINDAN BİR SAAT ÖNCE sona ermelidir.
Soru 2
Yaya koruma esnasında saat 09.00 istikametinden saldırı gelmesi durumunda, koruma personeli korunan kişiyi 03.00 yönüne (TAM TERSİ) istikamete kaçırmalıdır.
Soru 3
Yakın koruma ekibi İÇ ÇEMBER’de, hakim yerlere yerleştirilmiş keskin nişancılar DIŞ ÇEMBER’de bulunur.
Soru 4
Koruma görevinde tehlike anında yapılması gerekenler sırası ile : SOĞUKKANLI OL – BAĞIR – KAPLA – KAÇIR.
Soru 5
İnsanlarda emin bir yere ulaşabilmek için dayanılmaz bir korku ve heyecanın etkisi ile meydana çıkan kontrolsüz hareketlere PANİK denir.
Soru 6
İnsanlara belirli bir düşünceyi, fikri, inancı davranış biçimini benimsetme faaliyetine PROPAGANDA denir.
Soru 7
Öncü istihbarat çalışmasının amacı; VIP’in GİDECEĞİ YER ve GÜZERGÂH üzerinde güvenli bir alan oluşturarak önemli kişiye yönelik RİSKİ ortadan kaldırmak veya MİNİMUMA indirmektir.
Soru 8
Göz altına alınacak bir topluluğu çevirmek için ÇEMBER DÜZENİ kullanılır.
Soru 9
Sinemaya film izlemek için gelenler; ORGANİZE – PASİF, Pazar yerindeki kalabalık; ORGANİZE OLMAYAN – PASİF, Bir gösteri yürüyüşünde etrafa zarar veren, taşkınlık yapan kalabalık; ORGANİZE – AKTİF Tecavüzcü yada kapkaççıyı linç etmeye kalkışan kalabalık; ORGANİZE OLMAYAN – AKTİF kalabalıktır.
Soru 10
Yasa dışı bir toplumsal eylemde huzursuzluğu ve eylemi başlatma ve devam ettirme konusunda tecrübe sahibi ve yetiştirilmiş elemanlara PROVOKATÖR denir.
Soru 11
Göz yaşartıcı kimyasal maddelerin yayılma yolları ; Yanma ile yayılma Patlama ile yayılma Aerosol ile yayılma Sisleme ile yayılma
Soru 12
Güvenlik görevlisinin kendisine hamle yapabilecek kişiye tepki verebilmesi bakımından yeterli zaman kazanabilmesi için kişi ile kendisi arasında bıraktığı yaklaşık 2 metrenin üzerindeki tampon bölgeye TEPKİSEL bölge , 2 metreden az olan bölgeye TEHLİKE bölgesi denir.
Soru 13
Devletin ekonomisini sekteye uğratmak için kamu ve özel kuruluşlara karşı hasar vermek veya üretimi durdurmak maksadıyla yapılan eylemlere SABOTAJ denir.
Soru 14
Makam ve takip arabası veya konvoy ziyaret edilecek yere yakınlaştıkça mevkideki durum hakkında konvoya devamlı bilgi veren ÖNCÜ KORUMA’dır.
Soru 15
Koruma organizasyonu ile ilerlenirken VİP’in yönü saat yöntemi ile daima 12.00’Yİ GÖSTERİR.
Soru 16
Terörist eylemin safhaları ; hedef seçimi – bilgi toplama – plan – saldırı – kaçıştır.
Soru 17
Korunan kişinin bir yerden bir yere giderken mutlaka geçmek zorunda olduğu saldırıya açık, riskli yerlere BOĞMA NOKTASI denir. Trafikte yavaşlamak zorunda kalınan; hemzemin geçitler, virajlar, kavşaklar vb. her yer boğma noktası olabilir. Hız yapmaya müsait yollar, boğma noktası değildir.
Soru 18
Cop şahısların BAŞINA vurulmamalıdır ve yaralamaktan ziyade şahısları ETKİSİZ hale getirmek için kullanılmalıdır.
Soru 19
Birbirinden habersiz olarak, düzensiz bir şekilde çok sayıda insanın amaçsız olarak bir araya gelmeleriyle meydana çıkan insan topluluğuna KALABALIK denir.
Soru 20
Koruma şekilleri, korunan kişinin TEHDİT SEVİYESİNE göre belirlenmektedir.
Soru 21
Havada küçük zerreler halinde kalan ve buharlaşmayan katı ya da sıvı haldeki göz yaşartıcı maddelere AEROSOL denir.
Soru 22
Korunan kişinin bedensel bütünlüğüne yönelik tehlike ve saldırılara karşı alınan tedbirlere KİŞİSEL FİZİKİ GÜVENLİK denir.
Soru 23
Koruma amirinin araçlı koruma düzenlerinde MAKAM ARACININ ÖN SAĞ KOLTUĞUNA oturur.
Soru 24
Koruma görevlisi sayısına göre bir kişiye düşen koruma açıları : 60 derece (7 kişi ile koruma) 72 derece (6 kişi ile koruma) 90 derece (5 kişi ile koruma) 120 derece (3 veya 4 kişi ile koruma) 180 derece (2 kişi ile koruma) 360 derece (1 kişi ile koruma aynı zamanda “refakat koruması” olarak da adlandırılabilir.
Soru 25
Aynı fikir ve düşünceleri paylaşan, aynı amaca yönelik eylem birliği içinde olan, birbirlerini tanıyan, örgütlenmiş insanların meydana getirdiği kümeye GRUP denir.
Soru 26
İnsanların ve hayvanların gözlenebilen veya herhangi bir yolla ölçülebilen hareketlerine DAVRANIŞ denir.
Toplam 26 soru bulunuyor.
Liste
0:0
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112131415
1617181920
2122232425
26
Geri dön
Güncelleme: 9 Mayıs 2017 — 23:08

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Test Çöz | Online Test Çöz | İnteraktif Testler | 2018 testicoz.org | Hakkımızda | İletişim | Site Haritası | Gizlilik Politikası | Kaynakça | Yasal Uyarı | RSS | Reklam