Coğrafya 5 Konu Anlatımı

testicoz.org

Test Çöz , Online Soru Çöz , İnteraktif Testler


Coğrafya 5 Konu Anlatımı
AÇIKLAMA
MEB Yayınları Coğrafya 11. Sınıf ders kitabının
1.2.3. ve 4. Bölümleri Cografya 5 dersi içindir
5.6.7.8. Bölümler Cografya 6 dersi içindir
Ders Notları Bu Kitaba Göre Çıkartılmıştır.
UNİTE 1 Ekosistem Ve Madde Döngüsü
UNİTE 1 – 1.KONU Ekosistem Ve Madde Döngüsü

UNİTE 2 Şehirlerin Fonsiyonlari Ve Nüfus Politikalari
UNİTE 2 – 1.KONU Nüfus Politikalari

UNİTE 2 – 2.KONU Tarihsel Süreçte Şehirler

UNİTE 2 – 3.KONU Şehirler ve Etki Alanları

UNİTE 3 Ekonomik Faaliyet Türleri
UNİTE 3 – 1.KONU Ekonomik Faaliyet Türleri

İnsanlar para kazanmak için birçok ekonomik faaliyetler gerçekleştirir. Bu faaliyetler tarih öncesi devirlerden günümüze gelişerek çeşitlilik kazanmıştır. Ekonomik faaliyetler birincil, ikincil, üçüncül, dördüncül ve beşincil ekonomik faaliyetler olarak beş ana gruba ayrılır.
Birincil Ekonomik Faaliyetler
Şüphesiz ekonomik faaliyetlerin temeli ve en eski olanı tarım, hayvancılık, ormancılık ve balıkçılık gibi etkinlikleri kapsayan birincil ekonomik faaliyetlerdir. Tarih öncesi devirlerde ilkel metotlarla yapılan bu faaliyetler günümüzde en ileri teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Örneğin Eskiden hayvanlar elle sağılırken şimdi elli ya da yüz hayvanın aynı anda sağılabildiği modern tesisler kurulmuştur.
İkincil Ekonomik Faaliyetler
İkincil ekonomik faaliyetler olarak değerlendirilen sanayi faaliyetleri hammaddelerin işlenip mamül ya da yarı mamül hale getirildiği tesisler olarak nitelendirilebilir.
Örnek : Domatesin yetiştirilmesi birincil ekonomik faaliyet iken domates suyu ya da domates salçası üretmek ikincil bir ekonomik faaliyettir. Ağaçlandırma yapılaması ya da ormanların korunması ile kağıt üretimi de aynı duruma örnek verilebilir. Başka bir ifadeyle ikincil ekonomik faaliyetler hammaddelerin kullanılabilir duruma getirildiği faaliyetleri kapsar.
Üçüncül Ekonomik Faaliyetler (Hizmet Sektörü)
Ekonomik Faliyetlerin üçüncü ayağı, ürünlerin pazarlanması, Eğitim ve sağlık hizmetleri, Bankacılık ve finans işleri, ulaşım faaliyetleri ve her türlü ürünün pazarlanması gibi etkinlikler üçüncül ekonomik faaliyetler grubuna dahildir
Hizmet Sektörü günümüzde insan gücüne ihtiyaç duyulan gereksiniminin en fazla olduğu sektördür.
Dördüncül Faaliyetler
Ekonomik faaliyetlerde meydana gelen değişimin bir sonucu olarak üçüncül ekonomik faaaliyetler içerisinde dördüncül ve beşincil ekonomik faaliyet alanları ortaya çıkmıştır. Dördüncül ekonomik faaliyetlerde bilginin toplanması, yayılması, işlenmesi, işletme ve kurumların kontrol ve yönetimi alanlarında çalışılmaktadır.

UNİTE 4 Türkiye’yi Tanıyalım
UNİTE 4 – 1.KONU Türkiye’yi Tanıyalım

Güncelleme: 22 Kasım 2018 — 01:28

1 yorum

Yorum Yap
  1. Coğrafya 5 seçmeli değil mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Test Çöz | Online Test Çöz | İnteraktif Testler | 2018 testicoz.org | Hakkımızda | İletişim | Site Haritası | Gizlilik Politikası | Kaynakça | Yasal Uyarı | RSS | Reklam
Secured By miniOrange