6. Sınıf Sosyal Bilgiler 7. Ünite Elektronik Yüzyıl 2 Testi Çöz

testicoz.org

Test Çöz , Online Soru Çöz , İnteraktif Testler


testicoz.org > 6. Sınıf Testleri > 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Testleri > 6. Sınıf Sosyal Bilgiler 7.Ünite Elektronik Yüzyıl 2

6. Sınıf Sosyal Bilgiler 7. Ünite Elektronik Yüzyıl - 2 Testi - TEST 16
Başla
Tebrikler - 6. Sınıf Sosyal Bilgiler 7. Ünite Elektronik Yüzyıl - 2 Testi - TEST 16 adlı testi tamamladınız.
Doğru Sayısı: %%SCORE%%
Yanlış Sayısı: %%WRONG_ANSWERS%%
Toplam Soru Sayısı: %%TOTAL%%
Puan:%%PERCENTAGE%%
Öğretmen Görüşü: %%RATING%%
face-paylas twitter-paylas
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112Son
Geri dön

6.Sınıf sosyal bilgiler testi çöz, 6.Sınıf sosyal bilgiler 7.ünite çöz, 6.sınıf sosyal bilgiler konu kavrama testi çöz

Elektronik yüzyıl konusunu testi çözmeden önce kısaca hatırlayalım!

İnsan ve toplumu inceleyen bilim dalına genel olarak sosyal bilimler denir. Bu kapsamda sosyal bilimler içeriğinde tarih, coğrafya, sosyoloji, felsefe gibi dalları içine alır.

 

Sosyal bilimler aynı zamanda geçmişten bugüne teknolojinin ve bilimin nasıl ilerlediğini de bize gösterir. Tarihte insanların taşları yontması ve bunlarla kendilerine tekerlek, barınma gibi aletler yapması, daha sonraları ateşi bularak yeme içme ve ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılaması, insanlığın sürekli gelişim içinde olduğunu gösterir.

 

Zaman içinde bilim adamları çeşitli buluşlar yapmış ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte de günümüze kadar bu buluşlar hızla gelişme ve ilerleme göstermiştir. Örneğin; ilk Graham Bell 1876 yılında telefonu icat etmiştir. Günümüzde ise cep telefonu gibi kitle iletişim araçları çok hızlı gelişme göstermektedir.

 

Daha geçmiş yıllarda dev boyutlu bilgisayarlar vardı. Ancak günümüzde cebimizde bile taşıyabileceğimiz kadar küçük boyutta bilgisayarlar vardır. İnternetin de hızla yaygınlaşması ile birlikte diz üstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, android işletim sistemleri, online olarak yapılan görüşmeler ve hatta internet üzerinden yapılan canlı yayın uzaktan eğitim dersler bile yaygın kullanılır hale gelmiştir.

 

Teknoloji yalnızca iletişim araçlarında sınırlı kalmamıştır. Aynı zamanda günlük hayatın birçok alanında kullanılabilir hale gelmiştir. Bunlara verilebilecek örneklerden biri de ulaşım teknolojisidir. Ulaşımda eskiden trenle ve günlerce ulaşım varken, günümüzde hava yolu ulaşımı ile ülkeler arası dahi ulaşım kısa sürede gerçekleşmekte, hızlı trenler ile de saatlerce gidilen yol 1 2 saat gibi çok kısa sürede alınabilmektedir.

 

Teknoloji günlük hayatta annelerimizin temizlik gibi günlük ev işlerinde de büyük kolaylık sağlamıştır. Bundan bir on sene öncesinde bile çamaşırı yıkamasının yanında aynı zamanda kurutan ve ütülü gibi çamaşırı hazır hale getiren makineler yoktu. Bu gibi ev eşyaları da teknolojinin bizlere getirdikleri arasında yer alır.

 

6.Sınıf sosyal bilgilerin 7.ünitesi olan elektronik yüzyıl konusu oldukça geniş kapsamlı bir konudur. Teknolojinin gelişimi yalnızca elektronik cihazlar, ulaşım gibi alanlarda sınırlı kalmamış aynı zamanda sağlık alanı, eğitim alanı gibi alanlarda da etkisini oldukça kapsamlı bir şekilde göstermiştir.

 

Sağlık alanına baktığımızda hastahanelerde kullanılan cihazlar insan sağlığı ve hastalıkların iyileştirilmesi açısından etkili olmuştur. Bulunan aşılar, geçmişte öldürücü olan hastalıkların günümüzde aşı yöntemiyle hastalığı hiç geçirmeden korunmayı sağlamıştır.

 

Osmanlı döneminde çiçek aşısı bulunmadan önce insanlar çiçek hastalığı nedeniyle ölmekte iken, çiçek aşısının bulunmasının ardından çiçek hastalığı ortadan kalkmıştır.

 

Sağlık alanında aynı zamanda doku ve organ bağışının da önemi artmıştır. Teknoloji gelişmemiş olsaydı doku ve organ bağışı mümkün olmazdı. Çünkü; organ bağışı yapılabilmesi için kullanılan tıbbi cihazlar organ bağışını mümkün kılmıştır. Bu sayede birçok hayat kurtarılabilmiş, insanlar sağlıklarına kavuşabilmiştir.

 

Eğitim alanında da eskiden tebeşir ile kara tahtada öğrenciler ders görmeye çalışırlarken, şimdi ülkemizin birçok yerinde slayt gösterileri, video izleme, uygulamalı eğitim, laboratuvarlarda yapılan deneyler ile yapılan kalıcı öğrenmeler gibi birçok yöntem, öğrenmenin daha akılda kalıcı ve çok yönlü olmasını sağlamıştır.

 

Teknolojinin gelişimi ile birlikte bugün, dünyanın birçok yerindeki bilgileri tek tıkla ulaşabilmekte, faydalarından fazlasıyla yararlanabilmekteyiz. Ancak teknolojinin olumsuz yanları da bulunmaktadır. Örneğin; uzun süre bilgisayarla çalışmanın sonucu asosyal hayatlar meydana gelebilmekte ve sürekli bilgisayar başında oturmak, telefona eğilmek gibi durumlar omurga rahatsızlıklarına, göz bozuklukluklarına yol açabilmektedir.

 

Teknolojinin olumsuz etkilerinden korunabilmek için gereksiz kullanımlardan sakınmalıyız. Uzun süre bilgisayar başında oturmak zorunda isek, ara ara molalar vererek, temiz hava alarak teknolojinin zararlı etkisinden uzak durmalı, bilgisayar başında dik bir konumda oturarak omurga sağlığımızı korumalıyız. Eğer herhangi bir zorunluluğumuz yok ise, bu durumda günümüzün çoğunu bilgisayar başında ya da telefonla geçirmemeye dikkat etmeliyiz.

 

6.SINIF 7.ÜNİTE TESTİ HAKKINDA KISA BİLGİ

  • Testimiz 12 sorudan oluşmaktadır.
  • Her soru 4 şıktan oluşur.
  • Yapamadığınız soruları şık işaretlemeyerek boş geçebilirsiniz.
  • Testin bitiminde sonuçları al butonu ile puanınızı öğrenebilir, başarı oranınızı görebilirsiniz.

Başarılar dilerim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Test Çöz | Online Test Çöz | İnteraktif Testler | 2018 testicoz.org | Hakkımızda | İletişim | Site Haritası | Gizlilik Politikası | Kaynakça | Yasal Uyarı | RSS | Reklam
Secured By miniOrange